Данъчно третиране на представителни разходи
Петя Копчева – гл. експерт в Дирекция „Данъчна политика”
В чл. 204, т. 1 ЗКПО е регламентирано, че с данък върху разходите се облагат документално обоснованите представителни разходи, свързани с дейността на данъчно задълженото лице. От посоченото може да се направи изводът, че са необходими три условия даден разход да бъде обложен с данък върху разходите:
- разходът да е правилно определен като представителен;
Коректното дефиниране на даден разход е особено важно предвид различното данъчно третиране на представителните разходи, разходите за реклама и разходите, несвързани с дейността на предприятието;
- разходът да е свързан с дейността на предприятието;
В случаите, когато представителните разходи не са свързани с дейността, то тези разходи попадат в обхвата на непризнатите за данъчни цели счетоводни разходи - данъчна постоянна разлика. С последната се увеличава счетоводният финансов резултат в годината на счетоводното отчитане на разхода и не се преобразуват счетоводните финансови резултати през следващите години. Следователно в случаите, в които разходът не е свързан с дейността на данъчно задълженото лице, същият не се облага с данък върху разходите, а с корпоративен данък, предвид преобразуването на счетоводния финансов резултат със същия. Освен това следва да бъде обърнато внимание и на случаите, в които извършените разходи не са свързани с дейността и са извършени в полза на свързано лице. В този случай същите представляват скрито разпределение на печалбата, по отношение на които се прилагат предвидените норми в закона;
- разходът да е документално обоснован, съгласно изискванията на ЗКПО;
Съгласно ЗКПО в случаите, в които представителните разходи, извършени от данъчно задълженото лице, не са документално обосновани, същите не са признати за данъчни цели разход в годината на тяхното счетоводно отчитане (чл. 26, т. 2 ЗКПО) - т.е. те представляват данъчна постоянна разлика, с която се увеличава счетоводният финансов резултат при определяне на данъчния финансов резултат. Документалната обоснованост на разходите с цел признаването им за данъчни цели е регламентирана с чл. 10 ЗКПО. Съществена особеност е това, че в ЗКПО е предвидена и възможност документалната обоснованост за представителните разходи, които са свързани с дейността и са обложени с данък върху разходите, да е налице и когато те са документирани само с фискална касова бележка от фискално устройство (чл. 10, ал. 6 ЗКПО).
В случаите, когато посочените по-горе условия са изпълнени, представителният разход и данъкът върху него се признават за данъчни цели в годината на начисляване и не формират данъчна временна разлика (чл. 206, ал. 1 ЗКПО). Данъчната ставка на данъка върху разходите, с който се облагат представителните разходи, е в размер 10 на сто. Доколкото данъкът върху представителните разходи е признат разход при определяне на данъчната основа за корпоративния данък, то ефективната данъчна ставка за данъчно задълженото лице на практика е в размер на 9 на сто.
Данъчно задълженото лице декларира данъка върху представителните разходи с подаването на годишна данъчна декларация .
сп. „Финанси и право”, бр. 11/2011 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар